Fényképek, amelyek reményt és biztonságot adnak édesanyáknak és gyermekeiknek – 10.000 euróval támogatta a CEWE 2024-ben az SOS Gyermekfalvak magyar Kuckó programját
Segítő kéznyújtás a legnehezebb pillanatokban
Az ünnepek közeledtével gyakran eszünkbe jutnak azok, akiknek a karácsony nem csak az ajándékokról és a csillogásról szól. A Kuckó -Gyermekek Átmeneti Otthonában édesanyák és gyermekeik találnak menedékre és esélyre az újrakezdéshez. Bán Hajnalka, az SOS Gyermekfalvak adománygyűjtési- és kommunikációs igazgatója szerint a Kuckó egy utolsó mentsvár azon édesanyák számára, akik közvetlen veszélyben látják gyermekeik életét.
„Olyan édesanyákat fogadunk, akik nagyon súlyos helyzetbe kerülnek, és felmérik, hogy gyermekük veszélyben van. Ezek az anyák tisztában vannak azzal, hogy ha nem tudják rövid időn belül rendezni a helyzetüket, a gyermeküket kiemelik a családból, és állami gondoskodásba fognak kerülni.”
A problémák sokfélék lehetnek: otthon elvesztése, bántalmazó kapcsolatból való menekülés, télen fűtetlen, vizes lakás, áramhiány. A gyermekvédelmi jelzőrendszer – védőnők, ápolók, orvosok, pedagógusok – jelzi az illetékeseknek, ha úgy látja, veszély fenyeget egy kisbabát vagy gyermeket. Egy hideg, fűtetlen, penészes lakás például az újszülött számára akár életveszélyes is lehet.
„A gyermekvédelmi hatóság joga eldönteni, ki kell-e emelni a gyermeket a családból. Előtte a családsegítők támogatják a családokat, segítenek megoldani a fennálló problémát. Magyarországon gyermek nem élhet az utcán. De sajnos előfordul, hogy egy család elveszíti a lakását, az otthonát. Ilyen helyzetekben is segítség lehet a Kuckó, ami biztonságos környezetet ad a gyermeknek és az édesanyának, amíg sikerül talpra állni.”
Szabályok, amelyek segítik az újrakezdést
A Kuckó nemcsak menedéket nyújt, hanem szigorú kereteket is biztosít az anyáknak.
„Komoly szerződést kötünk az édesanyákkal, mely az ő érdeküket szolgálja. Meghatározzuk többek között, hogy munkába kell állniuk, és a gyermekeiket óvodába vagy iskolába kell járatniuk, nem maradhatnak ki. A Kuckóban dolgozók segítenek az esetleges adminisztrációban, az önéletrajz-írásban, munkakeresésben, bölcsődei hely szerzésében, sőt, a szülői kompetenciák fejlesztésében is.” – meséli Hajnalka.
Úgy tapasztalják, sok anya nem látott pozitív szülői mintát, ezért hiába szeretnének jót gyermeküknek, a nevelési technikákban akadnak gondok.
„Nem az ő hibájuk, hogy nem tudják, hogyan kell szeretetteljesen fegyelmezni, játszani a gyerekeikkel. A Kuckóban ebben is segítünk: utat, irányt mutatunk, és büszkén mondhatom el, gyors eredményeket érünk el. A legapróbb dolgok is nagy előrelépéseket hoznak: egy napirend kialakítása, közös játék vagy egy nyugodt beszélgetés. A nálunk élő anyák gyorsan fejlődnek, és a Kuckó elhagyása után is örömmel vesznek részt egy-egy programon.– mondja Hajnalka.
Otthont adnak betegség esetén is
A legtöbben úgy érkeznek, hogy már kicsúszott a lábuk alól a talaj, vagy bántalmazó kapcsolatból menekülnek, ám egy súlyos betegség is előidézhet olyan helyzetet, hogy a Kuckó lehet az egyetlen megoldás. Ha egy édesanya kórházba kerül, hosszabb kezelésre szorul, és nincs családi védőháló, nincsenek rokonok, akikre rábízhatná a gyermekét, a Kuckó segíteni tud. „Nyugodt, békés környezetet nyújtunk, ha az édesanya kórházi ápolásra szorul. 0-24 órás felügyelet van, vigyázunk a gyerekekre, biztosítjuk számukra a stabilitást. Az édesanya gyógyulását így segítjük.” – mondja Hajnalka.
Jövőkép: a családok megerősítése
Az első Kuckó Kecskeméten jött létre, a növekvő igények miatt már egy második otthon is megnyílt.
„Célunk, hogy minél rövidebb ideig maradjanak az anyák és gyermekeik az otthonban, maximum egy évig. Ez elég idő arra, hogy talpra álljanak, de még ne szakadjanak el végleg a normális élettől.”
A Kuckó a családmegerősítés fontos lába, amely segít megelőzni a gyermekek kiemelését a családból. Az SOS Gyermekfalvak célja, hogy egyre nagyobb hangsúlyt fektessenek a megelőzésre.
„Szeretnénk még több erőforrást biztosítani a bekerülés előtti állapotok kezelésére. 2025-től terveink szerint a családmegerősítő programunk mobil csapata olyan apró falvakba és tanyákra is eljut majd, ahol nehéz hozzáférni a segítséghez.” – osztja meg Hajnalka.
Közösség és remény
A Kuckó nemcsak átmeneti otthon, hanem közösség is, ahol az édesanyák támogatják egymást.
„Örömteli történeteink vannak arról, ahogyan a szülők talpra tudnak állni. Adventkor például közös koszorúkészítést tartunk, ahová szívesen visszahozzák a gyermekeiket azok, akik már elköltöztek tőlünk. Családi napot is tartottunk nemrég, ahol a CEWE is velünk volt, szuper képek készültek, öröm volt látni a boldog arcokat! Ezek a programok lehetőséget adnak a beszélgetésre szégyenérzet nélkül, a korábbi lakók bátorítják az újonnan érkezőket.”
A cél, hogy a családok a lehető legrövidebb idő alatt, de a lehető legbiztonságosabban álljanak talpra. „Ez egy ideiglenes helyzet, ahol lépni kell, nincs leállás. De mi ott vagyunk mellettük, hogy ez sikerüljön.”
Nevezz a CEWE Photo Award-ra és segíts Te is!
A CEWE hisz abban, hogy a fotózás erejével változást lehet elérni. Minden egyes fotó, amelyet feltöltesz a CEWE Photo Award-ra, nemcsak a kreativitás ünnepe, hanem egy lépés a jótékonykodás felé is. Minden feltöltött fotó után a CEWE 10 centet adományoz az SOS Gyermekfalvak Világszervezet számára.
Nevezz Te is a CEWE Photo Award-ra, hogy a képeiddel reményt adhass azoknak, akiknek a legnagyobb szükségük van rá! Egy kép többet mond ezer szónál, és most egy kép segíthet is!
Gabi és Zsolti készen állnak az önálló életre
Gabi harmadik gyermekével volt várandós, amikor felvette a kapcsolatot a Kuckóval. Bántalmazó kapcsolatból menekült el, egyedülálló anyaként attól félt, hogy két idősebb gyermekét állami gondozásba veszik, amíg ő szülni fog a kórházban. A Kuckó gondoskodó csapata befogadta a családot, és vigyázott a nagyobb gyerekekre, miközben Gabi világra hozta kisfiát, Zsoltit. Zsolti immár lassan betölti az első évét, születése óta a Kuckóban él, csodásan fejlődik Gabi szerető gondoskodása alatt. Nemrég megtanult tapsolni, és beszélni is elkezdett - minden ilyen mérföldkövet büszkén ünnepel együtt Gabi és a Kuckó dolgozói. Az édesanya mindent megtesz azért, hogy gyermekei érdekében még jobbá váljon. Képzésekre iratkozott be, és gyakorlati foglalkozásokon vesz részt, hogy új készségeket sajátítson el. A Kuckó munkatársai mellette állnak, még a tanfolyamra is elkísérték, hogy napközben is tudja szoptatni Zsoltit. Az egyedülálló anyaság kihívásaival szembenézve Gabi rendszeresen vesz részt a Kuckóban szervezett pszichológiai tanácsadásokon, hogy feldolgozza az őt ért traumákat. A nehézségek ellenére szeretete és elkötelezettsége, hogy gyermekeinek biztonságos és szeretetteljes környezetet biztosítson, sosem ingott meg. Kemény munkája és kitartása révén Gabi gyermekeivel készen áll az önálló életre, de biztos lehet benne, hogy a Kuckó szakemberei továbbra is mindenben támogatják őket.
Újra elindult a világ legnagyobb fotópályázata – CEWE Photo Award 2025
CEWE Photo Award: Fedezze fel a világ szépségeit a saját perspektíváján keresztül!
Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy részt vegyen ezen a rangos nemzetközi fotópályázaton! Küldje be legkiválóbb fotóit, és nyerjen fantasztikus díjakat! Használja ki ezt a páratlan alkalmat, és mutassa meg a világnak, milyen csodálatos a világunk!